Biuro Rachunkowe Lublin BENEFITO Magdalena Dudziak Księgowość kadry płace księgi rachunkowe usługi dla firm
Księgowość kadry płace księgi rachunkowe usługi dla firm

Zgłoszenie umowy o dzieło do ZUS

Rząd chce, aby od stycznia 2021 r. w ZUS utworzyć rejestr umów o dzieło. Będą to nowe obowiązki dla księgowych oraz kadrowych, a w konsekwencji kolejne narzędzie kontroli pracodawców.

Umowa o dzieło jest jedną z najpopularniejszych umów cywilnoprawnych. W jej ramach wykonawca nie podlega składkom na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne, chyba że umowa o dzieło zostanie zawarta z własnym pracownikiem. Są firmy, które to wykorzystują i zatrudniają pracowników w takiej formie, a z budżetu państwa „znikają” miliardy. Pracownicy tracą tyle, że nie mają ubezpieczenia zdrowotnego, nie odkładają też na emeryturę. Umowy o dzieło dotąd nie trzeba było zgłaszać do ZUS, teraz ma się to zmienić. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dowiedzieć się o każdej zawartej umowie w terminie 7 dni od daty jej podpisania.

W przypadku kontroli i nakazu przekwalifikowania umowy, kiedy okaże się, że dzieło dziełem nie jest, będzie istniał obowiązek zapłaty składek wraz z odsetkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do budżetu mogą wpłynąć znaczące ilości składek. Można się spodziewać, że istotny odsetek takich umów zostanie przekwalifikowany na oskładkowane umowy-zlecenia lub podobne.

Biuro Rachunkowe Benefito Lublin

pomożemy w interpretacji obowiązujących przepisów.