Biuro Rachunkowe Lublin BENEFITO Magdalena Dudziak Księgowość kadry płace księgi rachunkowe usługi dla firm
Księgowość kadry płace księgi rachunkowe usługi dla firm

Zmiany w podatkach 2021

W 2021 roku mamy różne zmiany podatków; z jednej strony wprowadza się wyższe opodatkowanie, jak w przypadku spółek komandytowych, a z drugiej 9 proc. stawkę CIT, czy estoński CIT. Jednoznaczna ocena zmian, jeśli chodzi o wymiar dla biznesu jest więc trudna. Niektórzy będą mieli gorzej, niektórzy będą mieli lepiej.

Śmieci jeszcze zdrożeją

To, co zaboli nas najbardziej, to najprawdopodobniej wzrost cen wywozu śmieci. Podwyżki opłat planuje większość samorządów w Polsce. Tempo podwyżek jest u nas w sektorze gospodarki odpadami dużo wyższe niż w Unii Europejskiej.

Energia kosztuje coraz więcej.

W drugiej kolejności nasze portfele obciążą podatki w cenie energii elektrycznej. Odpowiadać za to będzie m.in. wprowadzenie opłaty mocowej oraz podwyżka opłaty OZE.

Abonament RTV i nieruchomości.

Podatek od nieruchomości i abonament RTV w skali wydatków domowych nie jest najbardziej uciążliwy, ale łącznie z rosnącymi przez podatki innymi cenami jest już zauważalny.
Za nieruchomości mieszkaniowe mamy od przyszłego roku płacić maksymalnie 85 gr za m kw. rocznie nie licząc gruntu. To o prawie 5 proc. więcej niż w roku 2020. Działalność gospodarcza zapłaci stawkę 24,84 zł za m kw., czyli o niecałe 4 proc. więcej rok do roku. To stawki maksymalne i samorządy mogą ustalić niższe poziomy,
Drożeje też abonament RTV. Przejmować się tym muszą osoby, które zarejestrowały odbiorniki. Po pięcioletniej przerwie opłata wzrośnie o prawie 8 proc. do 24,50 zł za radio i telewizję.

Podwyżka składek ZUS.

Na końcu jeszcze coś, co zaboli małych przedsiębiorców. Ci, którzy już mieli kłopoty w pandemii przez kolejne lockdowny, będą musieli się jeszcze zmierzyć z wyższym ZUS. Minimalna stawka składki z uwzględnieniem składki chorobowej wzrośnie do około 1 458 zł.

Biuro Rachunkowe Benefito Lublin

pomożemy w interpretacji obowiązujących przepisów.